Konferencja dla lubelskich szkół podstawowych „Otwarci mimo ograniczeń” rozpowszechniająca rezultaty projektu Erasmus+ - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie

Tag img 12.03.2024, 15:36

7 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 30 w Lublinie odbyła się konferencja, której celem była ewaluacja i rozpowszechnianie projektu Erasmus+ „Otwarci mimo ograniczeń”.

Rozpoczęcie i powitanie gości

O godzinie 10.00 pani dyrektor Małgorzata Wiślicka powitała zgromadzonych w patio gości, wśród których znaleźli się: przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin, Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, dyrektorzy i nauczyciele lubelskich szkół podstawowych. Pani dyrektor przedstawiła realizujących projekt nauczycieli z Portugalii: panie Manuelę Farinha, Risoletę Montez, Marię Isabelę Carvalho oraz polskich organizatorów konferencji i realizatorów projektu: wicedyrektor Agnieszkę Tkaczyk, panią Anetę Szadziewską – koordynatorkę projektu Erasmus+, nauczycielki języka angielskiego – Annę Reszkę-Kozak, Anitę Huzarek-Gwardjak oraz nauczycielkę języka polskiego – Iwonę Kozak.

O projekcie

Pani dyrektor mówiła też o założeniach projektu, który został napisany zgodnie z priorytetami Unii Europejskiej, takimi jak cyfrowość, ekologia, włączanie. Głównym celem projektu była poprawa kondycji psychofizycznej różnorodnych społeczności szkolnych w czasie i po pandemii COVID.

Interakcja z uczestnikami

Kolejnym punktem była interakcja z uczestnikami wydarzenia. Pani Aneta Szadziewska poprosiła o wpisanie do aplikacji mentimeter skojarzeń z projektami Erasmus+.W ten sposób powstał obraz ze słów mówiący o wiedzy i wyobrażeniach uczestników na temat projektów edukacyjnych finansowanych przez Unię Europejską.

Wprowadzenie do projektu

Następnie pani wicedyrektor Agnieszka Tkaczyk przedstawiła szczegółowe cele projektu „Limited but Open-minded”, szkoły partnerskie: Szkołę im. Alexandre Herculano w Santarem oraz Szkołę Podstawową nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie. Pani wicedyrektor zwróciła uwagę na specyfikę szkół, zróżnicowaną grupę uczniów, do której adresowany był projekt. W marcu 2022 roku projekt „Otwarci mimo ograniczeń” został zaakceptowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i wówczas rozpoczęły działania mające na celu wzajemne poznanie uczestników projektu.

Prezentacja działań projektowych

O poznawaniu się, przełamywaniu barier językowych, grach integracyjnych, różnych sposobach komunikacji opowiedziała pani Anita Huzarek-Gwardjak. Rysunki zawarte w prezentacji multimedialnej bardzo sugestywnie podkreślały słowa anglistki zaangażowanej ze swoją klasą w projekt.

Z kolei pani Manuela Farinha zaprezentowała aktywności związane ze zdrowym stylem życia i dziedzictwem kulturowym – to dwa bardzo ważne punkty w programie Erasmus+ „Limited but Open-minded”. Kolorowe slajdy przedstawiające działania uczniów, wycieczek przyciągały uwagę słuchaczy.

Dużo czasu uczestnicy projektu poświęcili zadaniom związanym z ekologią. O działaniach pod hasłem „Kontakt z naturą”, kącikach natury, łąkach kwietnych, spacerach relaksacyjnych, akcjach recyklingowych mówiła pani Anna Reszka-Kozak. Jej prezentacji towarzyszyły nagrane podczas mobilności odgłosy natury.

Pierwszą część konferencji podsumowała pani Aneta Szadziewska, słusznie stwierdzając, że tak liczne działania, wytwory pracy uczniów, efekty materialne i niematerialne mogłyby złożyć się na kilka projektów.

Teatr włączający

Po przerwie głos zabrała pani Iwona Kozak, która mówiła o działaniach teatralnych związanych z projektem „Otwarci mimo ograniczeń”. Opowiedziała o przedstawieniu w języku angielskim „Turyści w Lublinie”, którego scenariusz znalazł się w publikacji o projekcie. Przedstawiła też swoją grupę czwartoklasistów „Teatr włączający”, który wystąpił ze spektaklem lalkowym „Bajki ukraińskie”. Uczniowie z Ukrainy i polscy zaprezentowali adaptację „Kołoboka” i „Rękawiczki”.

Rozmowy przy stolikach eksperckich

Ostatnim, ale bardzo ważnym punktem programu były stoliki eksperckie. Uczniowie z klasy 8, którzy uczestniczyli cały czas w projekcie, wystąpili w roli ekspertów, odpowiadając na pytania gości.

Zakończenie projektu

Na zakończenie pani Aneta Szadziewska zaprezentowała pudełka z symbolami projektu i będące jego promocją. Konferencję zamknęła pani wicedyrektor Agnieszka Tkaczyk, która podsumowała wyniki spotkania.