„Z miłości do Polski” - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie

Tag img 15.02.2024, 17:57

„Z miłości do Polski”

14 lutego uczniowie klas 5f, 7a i 7e uczestniczyli w obchodach 82 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową pod nazwą „Z miłości do Polski”.

Najpierw miało miejsce wydarzenie edukacyjne zorganizowane przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie otworzył dyrektor lubelskiego oddziału IPN dr Robert Derewenda. Następnie zaproszeni goście oraz uczniowie obejrzeli film dokumentalny IPN „Armia Krajowa – armia inna niż wszystkie” oraz spot poświęcony młodym kobietom w szeregach AK. Na koniec młodzież sprawdziła swoją wiedzę biorąc udział w quzie o AK. Następnie wszyscy uczestnicy wydarzenia udali się na plac Litewski, gdzie nastąpiła prezentacja wystawy elementarnej wystawy IPN „Armia Krajowa”. Na koniec przedstawiciele IPN i władz miasta złożyli wieńce i wiązanki pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
Była to pouczająca lekcja wojennej historii Polski oraz możliwość uczczenia pamięci ludzi, którzy poświęcali życie „z miłości dla Polski”.