Działania ekologiczne w ramach projektu Erasmus+ - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie

Tag img 22.12.2023, 10:34

Działania ekologiczne w ramach projektu Erasmus+

Za nami czas intensywnych wiosennych działań w ramach projektu Erasmus “Limited but Open-minded”.

Cykl w Kontakcie z naturą

Czas na podsumowanie prac z cyklu „W kontakcie z naturą”. W ramach tego działania w naszej szkole odbyły się dwie szkolne wymiany roślin: wymiana roślin doniczkowych oraz kwiatów i warzyw ogrodowych. W akcjach wzięły udział klasy 4-8. W obu wymianach uczestniczyło około 200 uczniów i kilku nauczycieli. Uczniowie, którzy podzielili się roślinami, zaszczepkami, wysiewkami otrzymali w zamian nasiona innych roślin, głównie łąk kwietnych i innych roślin przyjaznych nie tylko człowiekowi, ale i owadom.

Artystyczny recycling

Klasy ósme włączyły się również w akcję artystyczny recykling i wykonały doniczki, wykorzystując zużyte materiały, np. plastikowe butelki. Dziękujemy nauczycielom przyrody i biologii – paniom Sylwii Satowskiej, Sylwii Golec-Ścioch, Joannie Dębskiej za pomoc i zaangażowanie uczniów w działania ekologiczne.

Łąki kwietne

Efektem działań ekologicznych są dwie łąki kwietne przed szkołą, kwiatowe recyklingowe rabatki. Łąki zostały posiane przez klasę 7a pod opieką pani Anity Huzarek-Gwardjak. Od strony oddziałów przedszkolnych powstały trzy warzywniaki, na których rosną ogórki, pomidory, papryki, a także zioła: oregano, bazylia. Warzywa sadziły klasy 4c i 5g pod opieką pani Anny Reszki-Kozak. Zmiana otoczenia szkoły i ekologiczne działania projektowe w terenie nie byłyby możliwe bez współpracy z radą rodziców, która zasponsorowała skrzynki na warzywa, kwiaty oraz torf do wysadzenia.

Kąciki natury

Na korytarzu na drugim piętrze w budynku A oraz w sali 112 przestrzeń zdobią kąciki natury; to kwiatowo-artystyczne instalacje będące wytworami pracy uczniów w ramach projektu. W sali języka angielskiego możemy także oglądać portrety uczniów z motywami przyrodniczymi, które zostały zaprojektowane cyfrowo przez grupę uczniów z projektu z klasy 7a i 6a. Na korytarzu znajdą się również oprawione w ramy fotografie wykonane przez uczniów podczas wycieczki na Roztocze i do Ogrodu Botanicznego.

Bardzo dziękujemy za pomoc w pielęgnacji roślin, przygotowaniu skrzynek i pracach technicznych wszystkim zaangażowanym pracownikom obsługi.

Realizacja celów projektu

Zbiorowe i grupowe działania ekologiczne pozwoliły nam zrealizować cele projektu, w tym poszerzyć wiedzę na temat korzyści płynących z zakładania łąk kwietnych i szkolnych ogródków oraz obcowania z naturą. Uczniowie z różnych klas, nauczyciele, rodzice i pracownicy zaangażowali się społecznie, tworząc wspólnie kąciki natury wokół szkoły i w szkole. Grupa projektowa poznała też nowe możliwości tworzenia grafik artystycznych przy użyciu programu Canva.

Prace koordynowały panie Aneta Szadziewska i Agnieszka Tkaczyk. Notatkę i fotorelację przygotowały panie Iwona Kozak i Aneta Szadziewska.