• Wtorek, 26 września 2023
  • +48 81 744 61 10
  • poczta@sp30.lublin.eu

 Wycieczka  do Niemiec

W dniach 31.05-02.06. 2023 klasy ósme A i F przebywały z wychowawcami p. Stellą Korszlą i p. Anną Nakonieczną  oraz opiekunami p. Joanną Piątek oraz  p. Marcinem Szymańskim na trzydniowej wycieczce: Poznań- Berlin- Poczdam.

W Poznaniu zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, kościół farny-jedną z najwspanialszych budowli barokowych w Polsce oraz Ostrów Tumski z sarkofagami Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Drugi dzień wycieczki spędziliśmy w Berlinie-  ponad 3,5 milionowej metropolii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po rzece Szprewie, skąd mogliśmy podziwiać  okazałe mosty, wybudowane w przeróżnych stylach ( jest ich ponad 1500) oraz budowle takie jak: Reichstag- siedzibę parlamentu, Wyspę Muzeów ze słynnym Muzeum Pergamonu, Urząd Kanclerski, Zamek Prezydencki Bellevue, neobarokową Katedrę Berlińską, kościół św. Mikołaja oraz Kolumnę Zwycięstwa  Siegessäule z posągiem Nike.

Bardzo emocjonującą atrakcją dla uczniów był wjazd na 368 metrową wieżę telewizyjną Fernsehturm  w pobliżu Alexanderplatz, która jest najwyższym budynkiem Niemiec, i na którą wjazd windą trwa niecałą minutę. Z góry  z tarasu widokowego, który wykonuje pełny obrót w ciągu  godziny,  rozpościera się wspaniały widok na panoramę miasta.

Zwiedziliśmy również takie miejsca jak: dawne przejście graniczne Checkpoint Charlie, gdzie stacjonowały  kiedyś wojska amerykańskie, Bramę Brandenburską, Ratusz oraz Pomnik Pamięci Ofiar Faszyzmu i Militaryzmu.

Po Berlinie poruszaliśmy się pieszo i  metrem, które ma prawie 150 km  długości oraz 173 stacje. Podróż metrem  oraz samo metro  z niebieskim sklepieniem zrobiły  na uczniach niesamowite  wrażenie.

Dzień trzeci spędziliśmy w Poczdamie -stolicy Brandenburgii. Zwiedziliśmy kompleks pałacowo- ogrodowy Sanssouci oraz Pałac Cecilienhof, w którym odbyła się Konferencja Poczdamska w 1945 roku.

Zgodnie z przysłowiem „Reisen macht klug” ( Podróże kształcą) wycieczka była dla uczniów  bogatą  i żywą lekcją historii i  geografii, nowym doświadczeniem kulturowym  oraz okazją do kontaktu z językiem niemieckim.

                                                                           Relację przygotowała Anna Nakonieczna

Skip to content