• Niedziela, 24 września 2023
  • +48 81 744 61 10
  • poczta@sp30.lublin.eu

TATO, TATUŚ, TATULEK – KSIĄŻKI O OJCACH

Zbliża się Dzień Ojca – to dobra okazja, by sięgnąć po książki, w których głównymi bohaterami są tatusiowie. Nauczyciele bibliotekarze rekomendują czytelnikom parę tytułów, wśród których znajdują się zarówno książki dla dzieci, jak i dla dorosłych.

KSIĄŻKI DLA DZIECI

Beata Andrzejczuk – „Tatusiada”

Zbiór zabawnych historyjek o tatusiach i o tym, jak radzą sobie z prowadzeniem domu i opiekowaniem się dziećmi, gdy zostają sami. Choć mają swoje wady, na przykład boją się dentysty i średnio im wychodzi gotowanie, to zawsze można na nich liczyć i świetnie się z nimi bawić.

Barbara Stenka – „Tatax”

Dziewięć opowiadań o tatusiach. Każdy z nich jest inny – jeden ma nietypową pracę, inny dziwne hobby, jeszcze inny martwi się brakiem pieniędzy. Mimo różnych charakterów i różnych sytuacji, w jakich się znajdują, wszyscy bardzo kochają swoje dzieci i – niczym prawdziwi supebohaterowie – są gotowi zrobić dla nich wszystko.

Svein Nyhus – „Tato!”

Przeznaczona dla najmłodszych czytelników historia chłopca, który tęskni za tatą. W nocy leży sam w swoim łóżeczku i zastanawia się, co teraz robi tata i jak by to było, gdyby tata był razem z nim. Na pewno byłoby wspaniale, bo przecież tata jest dobry, wielki, odważny i w ogóle naj..!

Davide Cali, Anna Laura Cantone – „Tata na miarę”

Przeznaczona dla najmłodszych czytelników, bogato ilustrowana opowieść o dziewczynce, która nie ma taty i szuka idealnego kandydata na to stanowisko. Ponieważ jej mama jest wyjątkowa i „naj” pod każdym względem, tata też powinien spełniać określone wymagania – ma być silny, przystojny, wysportowany i biegły w układaniu puzzli. Kiedy w końcu pojawia się kandydat na tatę, okazuje się, że wcale nie spełnia kryteriów określonych przez dziewczynkę. Mimo, że nie jest ideałem, to jednak ma wiele innych zalet i może być kochającym i kochanym tatą.

KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH

Tomasz Kwaśniewski – „Dziennik taty”

Autor dowcipnie pisze o typowych i nietypowych sytuacjach związanych z ojcostwem, zmianach, jakie wywołuje pojawienie się na świecie dziecka oraz całej gamie emocji, jakie temu towarzyszą. Książka pisana jest lekkim stylem i zabawnie przedstawia codzienne sytuacje, w których niejeden czytelnik odnajdzie swoje własne doświadczenia.

Dostępna również w serwisie Legimi

Martin Vopěnka – „Podróżowanie z Beniaminem”

Po nagłej śmierci żony główny bohater wyrusza ze swoim kilkuletnim synem w podróż po Europie. Przedłużająca się wędrówka daje dziecku czas na pogodzenie się ze stratą, ojcu zaś – na poszukiwanie sensu. Dla obu jest też sposobem na oswojenie nieznanego, zarówno nieznanej przestrzeni, jak i nowej, nieznanej sytuacji emocjonalnej. Powieść napisana jest pięknym językiem, wzrusza i skłania do refleksji.

David Gilmour – „Klub filmowy”

Historia przedstawiona w „Klubie filmowym” opowiada o wychowywaniu nastolatka. Okres dojrzewania to czas, kiedy większość rodziców traci dobry kontakt ze swoimi dziećmi. Głównemu bohaterowi udaje się podtrzymać więź z synem. Pomaga mu w tym zamiłowanie do dobrego kina – kiedy syn postanawia rzucić szkołę, ojciec pozwala mu na to pod jednym warunkiem: trzy razy w tygodniu będą wspólnie oglądać filmy. Seanse stają się pretekstem do rozmów o życiu, dorastaniu, dziewczynach i wątpliwościach, trapiących zarówno ojca, jak i syna.

Wiesław Myśliwski – „Nagi sad”

To poruszająca opowieść o miłości ojca i syna. Łącząca ich więź nie jest oczywista – rozpięta między światem syna, wykształconego w mieście nauczyciela a światem ojca, skrytego, małomównego, niepiśmiennego chłopa, jest obecna jedynie w domysłach i drobnych gestach. Książka opisuje świat najprostszych i najistotniejszych relacji międzyludzkich.

Źródło: https://www.biblioteka.wroc.pl/home/warto-przeczytac/

Skip to content