• Niedziela, 24 września 2023
  • +48 81 744 61 10
  • poczta@sp30.lublin.eu

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji uczniowie Małego Samorządu przeprowadzili wywiad ze Szkolną Pedagog p. Agnieszką Dąbek.

Celem święta jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób. To także walka ze stygmatyzacją, szeroka edukacja i pomoc potrzebującym.

• Czym jest zdrowie psychiczne?

A.D.: Zdrowie psychiczne jest to stan, na który składają się trzy komponenty: dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych. Społeczeństwo jest nastawione na dbanie głównie o dobry stan zdrowia fizycznego. Różnorodne dolegliwości wywołują u nas określone reakcje, co zatem z dolegliwościami natury psychicznej?

• Kiedy jest obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego?

A.D.: Co roku dnia 10 października.

• Jak dzieci mogą dbać o dobre samopoczucie?

A.D.: Żeby dobrze się czuć psychicznie, należy zadbać o dobre samopoczucie fizyczne – uprawiać sporty, w tym przynależeć do sekcji sportowej w szkole lub samodzielnie uprawiać sporty, np. jeździć na rowerze, grać w piłkę nożną lub biegać.
Ważnym aspektem jest dobry sen, w waszym wieku to może być od 9 do 12 godzin prawidłowego snu. Wyspany człowiek zachowuje lepszą zdolność do koncentracji, co w okresie nauki szkolnej jest niezwykle potrzebne. Dodatkowo trzeba rozwijać życie towarzyskie i budować relacje.
Ważne żeby unikać różnych sytuacji, które mogą prowokować do sięgania po różnorodne używki – alkohol, papierosy. Tego nie róbcie i nie bierzcie nic z nieznanego źródła.
Należy być życzliwym wobec innych i pokazywać dobre serce wobec ludzi, którzy was potrzebują. Bardzo ważnym elementem dbania o dobre samopoczucie jest umiejętność rozmawiania i nazywania emocji w sytuacjach, kiedy wy się źle czujecie i żebyście wiedzieli, żeby tego nie trzymać w sobie tylko przyjść i powiedzieć – osobie bliskiej lub jeśli się wstydzicie, zawsze w szkole możecie przyjść do osoby takiej jak ja (pedagog) i zawsze możecie do mnie przyjść i powiedzieć o swoich problemach, które zostają w tajemnicy między mną a wami.

• Kto może nam pomóc gdy czujemy, że podupadliśmy na zdrowiu psychicznym?

A.D.: W szkole: wychowawca, pedagog szkolny, psycholog szkolny (pani Barbara Wrońska), nauczyciel któremu ufam. Poza szkołą należy szukać pomocy u rodziców lub u specjalistów – psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.

• Poznajmy najważniejsze telefony, gdy potrzebujemy pomocy.

A.D.: 116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży,
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka,
800 120 002 – Niebieska Linia dla osób doświadczających przemocy,
112 – telefon alarmowy.

Wywiad przeprowadzili uczniowie klasy 3C : Mikołaj P., Hubert W. oraz Zosia S. 😊

Celem święta jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób. Klasy I b, c oraz f przygotowały gazetkę na korytarzu szkolnym, aby przypomnieć uczniom, jak ważne jest zdrowie psychiczne i w jaki sposób należy o nie dbać. Wspólną akcję z ramienia Szkoły Promującej Zdrowie oraz Małego Samorządu koordynowały: Edyta Kowalewska oraz Sylwia Radomska. 

Skip to content