• Wtorek, 26 września 2023
  • +48 81 744 61 10
  • poczta@sp30.lublin.eu

Prezent dla Mamy, czyli … wycieczka szkolna 😊

26 maja, w Dniu Mamy, uczniowie klas VA,VE i VG pod opieką p.K.Stanuch, p.M.Cholewy, p.B.Wrońskiej, p.K.Łukjan i p.E.Osoby wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wjechaliśmy autokarem z Lublina o ósmej rano w kierunku Wyżyny Kieleckiej, by po trzygodzinnej podróży dotrzeć do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Tam pod spod figury skamieniałego świętokrzyskiego pielgrzyma wyruszyliśmy na Święty Krzyż – drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich, miejsce kultu, gdzie mieścił się klasztor benedyktynów, a obecnie znajduje się Zakon Misjonarzy Oblatów NMP. Wspinaczka na górę przebiegała etapowo, nie tylko dlatego by „złapać oddech” po drodze, ale także by wysłuchać ciekawostek na temat puszczy jodłowo-bukowej, urozmaiconego terenu oraz burzliwej historii klasztoru. Trudy wejścia na Święty Krzyż wynagrodził nam widok klasztoru na wzgórzu i zwiedzanie barokowo-klasycystycznego kościoła z kaplicę Oleśnickich i podziemnymi kryptami. Podczas zejścia na dół obejrzeliśmy jeszcze gołoborza, najbardziej charakterystyczny element przyrodniczy Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

 Kolejną atrakcją turystyczną było zwiedzanie ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Pozostałości po dawnej siedzibie Krzysztofa Ossolińskiego łączą cechy pałacu z obiektem obronnym (palazzo in fortezza) i robią ogromne wrażenie. Ta rezydencja magnacka w czasach swojej świetności była największym tego typu gmachem w Europie i charakteryzowała się posiadaniem 4 baszt, 12 sal, 52 komnat i 365 okien (analogicznie do pór roku, miesięcy, tygodni i dni w roku kalendarzowym). W piwnicach znajdowały się stajnie z marmurowymi żłobami i kryształowymi lustrami rozświetlającymi mroczne pomieszczenia. A w sali jadalnej znajdował się szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami. Spacerując po ruinach – podziemnych tunelach, dziedzińcu, krużgankach, bastionach … – mogliśmy dosłownie dotknąć i poczuć historię. A takie poznanie najbardziej zapada w pamięć!!!

Stałym punktem wycieczek szkolnym jest oczywiście wizyta w … McDonald’s oraz zakup pamiątek z wycieczki 😊 Polecamy kielecki  McDonald’s 😊 i informujemy, że tegorocznym hitem wśród pamiątek są … pluszowe gęsi 😊

FOTORELACJA

Skip to content