- Niedziela, 24 września 2023
- +48 81 744 61 10
- poczta@sp30.lublin.eu
Z roku na rok liczba dzieci z diagnozą spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) rośnie. W szkołach coraz częściej spotyka się uczniów, u których stwierdzono autyzm lub zespół Aspergera. Ci uczniowie są swoistym wyzwaniem dla swoich rówieśników i nauczycieli ze względu na problemy w porozumiewaniu się i odmienny sposób przetwarzania informacji.
18 czerwca obchodzimy Autystyczny Dzień Dumy. To dobra okazja, by sięgnąć po opowieści, których bohaterami są osoby mające różne postacie autyzmu oraz ich najbliżsi. Nauczyciele bibliotekarze rekomendują do czytania kilka książek, które czytającym pozwolą spojrzeć na świat oczami dzieci i młodzieży oraz dorosłych dotkniętych autyzmem.
Per Nilsson – „Inny niż wszyscy”
Dawid ma w klasie kolegę innego niż wszyscy. Oskar wydaje się niekoleżeński, woli spędzać czas sam niż z innymi, ma doskonałą pamięć i interesuje się trudnymi zagadnieniami naukowymi. Okazuje się, że ma zespół Aspergera. Dawid obserwuje różne reakcje kolegów na odmienność Oskara i zastanawia się, czym w ogóle jest inność i normalność. Przecież każdy z nas różni się od pozostałych! Czy to znaczy, że wszyscy jesteśmy nienormalni?
Mark Haddon – „Dziwny przypadek psa nocną porą”
Bohaterem tej oryginalnej powieści detektywistycznej jest piętnastolatek z zespołem Aspergera. Pewnego dnia znajduje zabitego psa sąsiadki i – jako że ma wyjątkowo logiczny umysł i fenomenalną pamięć – postanawia rozwiązać zagadkę śmierci zwierzęcia. Czytelnik towarzysząc mu w śledztwie patrzy na świat oczami osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nie jest to świat ani lepszy, ani gorszy, po prostu zupełnie inny. Sam bohater nie myśli o sobie jak o kimś różniącym się od pozostałych i potrafi racjonalnie wytłumaczyć swoje zachowanie. Jego postępowanie wydaje się dziwaczne tylko tym, którzy nie rozumieją jego sposobu patrzenia na świat.
Anton Marklund – „Przyjaciele zwierząt”
Johannes, autystyczny siedemnastolatek, nieustannie pakuje się w kłopoty. Szkolni koledzy nakłaniają go do robienia złych i niebezpiecznych rzeczy, a on, nie rozumiejąc ludzi ani zasad rządzących życiem społecznym, robi wszystko, by zyskać ich akceptację. Wyobcowanie Johannesa i jego szczególny sposób myślenia w końcu prowadzą do tragedii. Powieść Marklunda to poruszająca historia o osamotnieniu. Samotny jest główny bohater, żyjący w świecie, którego nie rozumie i nieustannie stykający się z niechęcią otoczenia, samotni są też jego rodzice. Wychowywanie trudnego dziecka zmieniło łączącą ich relację, wypaliło, przekształciło czułość w przyzwyczajenie i sprawiło, że matka i ojciec oddalili się od siebie. A otaczająca ich społeczność okazuje się nieczuła, pozbawiona empatii i okrutna.
Jem Lester – „Cisza”
„Cisza” to opowieść o tym, jak wygląda życie rodziców wychowujących dziecko z cięższą postacią autyzmu. Głównym bohaterem jest Ben – ojciec, który na co dzień opiekuje się chorym chłopcem, zmaga się z potwornym zmęczeniem, bez przerwy kłóci się z żoną, mierzy się z problemami w pracy, bezdusznością urzędników, wrogością otoczenia i nieustannym poczuciem winy. Jego dziesięcioletni syn nie mówi, nie potrafi korzystać z toalety, nie panuje nad emocjami, jest agresywny i się okalecza. Ojcostwo to dla Bena źródło raczej zmartwień niż radości, a walka o zapewnienie synowi odpowiednich warunków nie jest jego jedynym kłopotem.
Jael McHenry – „Kuchnia duchów”
Bohaterka „Kuchni duchów”, kobieta z zespołem Aspergera, nagle traci rodziców. Jej sposobem na radzenie sobie z żałobą po bliskich jest gotowanie. Gotując, uspokaja się, przywołuje duchy zmarłych członków rodziny, uczy się samodzielności i tego, co dla niej najtrudniejsze – nawiązywania i utrzymywania relacji z innymi ludźmi. Książka Jael McHenry to lekko napisana, ale przy tym refleksyjna historia o sile tkwiącej w słabości.
Źródło: https://www.biblioteka.wroc.pl/home/warto-przeczytac/