• Poniedziałek, 5 grudnia 2022

Festiwal Nauki – klasy 6e i 5e

W dniu 12 września uczniowie klasy 6e pod opieką p. S. Satowskiej i A. Baduchowskiej, uczestniczyli w Festiwalu Nauki zorganizowanym przez Lubelskie Uczelnie Wyższe. Warsztaty, w których wzięli udział „Medyczne stany nagłe. Czas to Życie!” przeprowadzone były przez studentów kierunków medycznych. Uczniowie uczestniczyli w pokazie udzielania pierwszej pomocy oraz każdy miał możliwość przećwiczenia, jak poprawnie założyć opaskę uciskową. Prowadzenie tego typu zajęć i warsztatów jest niezwykle ważnym elementem w edukacji dla bezpieczeństwa realizowanej wśród dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym.

W dniu 13 września uczniowie klasy 5e pod opieką p. S. Satowskiej i M. Cholewy uczestniczyli w warsztatach „Szukamy barw w komórce roślinnej”, zorganizowanych w ramach Festiwalu Nauki przez Uniwersytet Przyrodniczy. Na zajęciach laboratoryjnych z użyciem mikroskopu świetlnego zajrzeli do wnętrza komórek roślinnych i odkrywali, gdzie ukryte są pomarańczowe lub żółte karotenoidy, czerwone lub niebieskie antocyjany i zielony chlorofil. Uczestnicy wykonali własne preparaty mikroskopowe i przeprowadzili prostą reakcję chemiczną zmiany barwy antocyjanu w czerwonej kapuście. Uczniowie mile wspominają wizytę na Uniwersytecie Przyrodniczym, bo już samo przekroczenie progu uniwersytetu jest dla nich dużym przeżyciem, a dodatkowo każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

English English Polski Polski Українська Українська